Adwokacki blog


Bankowy Tytuł Egzekucyjny

Opublikowano dn. 14.04.2015r. w Postępowanie cywilne


Banki chętnie korzystają przy zawieraniu umów z klientami z narzędzia, którym jest bankowy tytuł egzekucyjny (w skrócie: BTE).
Procedura dotycząca korzystania z BTE uregulowana jest w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego i mówiąc w dużym skrócie, zdecydowanie upraszcza postępowanie przy dochodzeniu przez banki od swoich klientów - dłużników należności.

Zasadniczo zwrócono uwagę, że regulacja ta uprawnia banki do kierowania wierzytelności przysługujących od klientów do postępowania egzekucyjnego z pominięciem fazy postępowania sądowego - rozpoznawczego. Skutkiem tego jest brak równowagi pomiędzy stronami stosunku prawnego i zagwarantowanie bankom silniejszej pozycji. Banki stały się więc podmiotami uprzywilejowanymi w uproszczonym dochodzeniu roszczeń wobec klientów, choć i tak w rzeczywistości to te instytucje mają dużą siłę ekonomiczną, niejednokrotnie narzucają klientom postanowienia umów, nie dając w istocie możliwości negocjowania warunków umów.


W dniu 14 kwietnia 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, orzekając, że art. 96 ust. 1 i art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2015 r., poz. 128) są niezgodne z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz że przepisy te tracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r.
To właśnie przepis art. 96 ust. 1 ustawy Prawo bankowe daje punkt wyjścia bankom stanowiąc, że "na podstawie ksiąg banków lub innych dokumentów związanych z dokonywaniem czynności bankowych banki mogą wystawiać bankowe tytuły egzekucyjne".
Z kolei regulacja zawarta w art. 97 ust. 1 tej ustawy przewiduje, ze "bankowy tytuł egzekucyjny może być podstawą egzekucji prowadzonej według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności wyłącznie przeciwko osobie, która bezpośrednio z bankiem dokonywała czynności bankowej albo jest dłużnikiem banku z tytułu zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z czynności bankowej i złożyła pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz gdy roszczenie objęte tytułem wynika bezpośrednio z tej czynności bankowej lub jej zabezpieczenia.".

Obecnie wypada poczekać na uzasadnienie tego wyroku oraz obserwować dalsze poczynania banków co do szukania nowych sposobów odzyskiwania należności i ustawodawcy w tym zakresie - oby jednak bardziej wyrównanych w szansach na sprawiedliwie rozpoznanie sprawy w procesie sądowym klienta z bankiem.